مشخصات خود را فراموش کرده‌اید؟

ایجاد حساب کاربری

فعالیت‌ها

معرفی مجموعه فعالیت‌های هُمام

معرفی موسسه فرهنگی وارثین

موسسه فرهنگی وارثین، مجموعه‌ای مردم‌نهاد و متشکل از برخی نخبگان فرهنگی دانشگاهی و حوزوی تهران می‌باشد که در سال 1391 به‌صورت تخصصی، فعالیت‌های خود را آغاز نمود. این موسسه باهدف ایجاد هسته‌های فکری و فرهنگی همسوی انقلاب اسلامی در عرصه بین‌الملل به آموزش و توانمندسازی نیروهای بومی و انتقال افکار و تجربیات انقلاب اسلامی می‌پردازد. همچنین ارتقای اندیشه‌ای و مهارتی جوانان ایرانی و آماده‌سازی ایشان جهت ایفای نقش در عرصه دیپلماسی عمومی، از دیگر مأموریت‌های این موسسه می‌باشد.

«مركز آموزش‌های بین‌الملل هُمام» بعنوان یکی از کارویژه‌های «موسسه فرهنگی وارثین» در زمینه آموزش، توانمندسازی و ارتباط دهی علاقه‌مندان عرصه بین‌الملل با یکدیگر، در سال 1395 تشکیل شد. از رسالت های اساسی مرکز تخصصی هُمام، ساماندهی دوره‌های آموزش حضوری و مجازی، با ارائه تصویری واقعی از مسائل فرهنگی و اجتماعی كشورهای دیگر، گسترش جهانی اندیشی، ارتباط دهی علاقه‌مندان، مؤسسات و نهادهای فعال داخلی و خارجی با یكدیگر می باشد. اندوخته دانش و تجربه موسسه فرهنگی وارثین از سال 1391 بعنوان یک مجموعه مردمی و فعال در زمینه مسائل بین‌الملل، همواره پشتوانه و راهگشای تحقق اهداف و رسالت های این مرکز بوده است.

برگزاری دوره های آموزشی، نگرشی و تشکیلاتی

موسسه فرهنگی وارثین، به‌منظور آشنایی فعالان فرهنگی غیر ایرانی با انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن، اقدام به برگزاری اردوهایی می‌نماید که در آن‌ها علاوه بر بازدید از اماکن مختلف فرهنگی، سیاسی و اجتماعی ایران، بنا به تخصص شرکت‌کنندگان، زمینه برای بازدیدهای تخصصی نیز فراهم می‌گردد و به‌منظور ارتقای سطح دانشی و مهارتی شرکت‌کنندگان، در طول مدت حضورشان در ایران، آموزش‌های تخصصی لازم با حضور اساتید مجرب آن رشته برگزار می‌گردد. تا به امروز دوره‌های آموزشی متعددی ازجمله دوره‌ی تربیت مربی، دوره آموزش اردوی جهادی و اردوی راهیان نور برای فعالان فرهنگی غیر ایرانی برگزار گردیده است.

برگزاری دوره‌های آموزش و توانمندسازی فعالان فرهنگی ایرانی به‌منظور آشنایی با مسائل عرصه بین‌الملل

یکی از ضرورت‌های اساسی فعالیت در عرصه بین‌الملل، بدست آوردن شناختی جامع نسبت به کشور هدف و تسلط به زبان آن است. موسسه فرهنگی وارثین با تأسیس «مرکز آموزش‌های بین‌الملل همام» و برگزاری دوره‌های حضوری و مجازی در سه عرصه «شناخت فرهنگی و اجتماعی بافت کشورهای هدف»، «مباحث اندیشه‌ای و گفتمانی» و «تجربیات مؤسسات موفق و فعال در حوزه بین‌الملل» اقدام به آموزش و توانمندسازی علاقه‌مندان این عرصه نموده است.

مطالعات و پژوهش

از دیگر اقدامات موسسه که مکمل و مقوم برنامه‌های عملیاتی آن است، انجام پروژه‌های مطالعاتی و پژوهشی راهبردی و کاربردی می‌باشد که عقبه علمی فعالیت‌های آن را فراهم می‌نماید. این مطالعات و پژوهش‌ها در لایه تصمیم سازی برای مسئولین کشور در قالب گزارش‌های راهبردی (مانند گزارش‌های مردم‌شناسی کشور عراق) و در لایه آگاهی بخشی به نخبگان و فعالان عرصه بین‌الملل در قالب کتاب (مانند کتاب دستورالعمل مدیریت افکار عمومی دنیا توسط رژیم صهیونیستی) عرضه گردیده است.

ارتباط دهی هدفمند مؤسسات فرهنگی ایرانی و غیر ایرانی جهت تبادل تجربه و هم‌افزایی

بی‌شک، یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی طی چهار دهه گذشته، ایجاد مؤسسات مردمی توانمند در حوزه‌های مختلف فرهنگی و کسب تجربیات گوناگون در این حوزه است. تجربیاتی که به اشتراک گذاشتنشان موجب غنای بیش‌تر آن خواهد شد و مشتاقان زیادی از نخبگان و مردم کشورهای دیگر در آن‌سوی مرزها دارد. لازمه اتصال این ظرفیت عظیم به‌صورت صحیح و نظام‌مند، شناسایی توانمندی‌ها، نیازها و خلأهای مجموعه‌های داخلی و خارجی جهت هم‌افزایی هرچه بیش‌تر است. موسسه فرهنگی وارثین با اشراف به ظرفیت‌های فرهنگی و اجتماعی داخلی سعی نموده است تا با ارتباط دهی مؤسسات موفق داخل به مؤسسات خارج از کشور زمینه ارتقای طرفین را فراهم نماید. زیرا این ارتباط علاوه بر هم‌افزایی تخصصی، منجر به ایجاد نگرشی تمدنی و جهانی در فعالین فرهنگی داخلی خواهد شد. در این راستا موسسه فرهنگی وارثین به برگزاری سفرهایی برای فعالان فرهنگی و اجتماعی و برگزاری نشست‌های نخبگانی اقدام نموده است.

انجام فعالیت‌های خیریه و بشردوستانه به‌منظور حمایت و تقویت ملت‌های مظلوم عالم

حمایت‌های مردمی از محرومان جوامع مظلوم و جنگ‌زده از وظایف دینی و انسانی هر مسلمان است. با عنایت خداوند متعال و حمایت مردم عزیز کشورمان و با توجه به اهمیت خدمت‌رسانی به فقرا، ایتام و فرزندان شهدا در کشورهای جنگ‌زده، موسسه فرهنگی وارثین با راه‌اندازی «پویش مهربانی بدون مرز»، طی چند مرحله اقدام به خرید و ارسال اقلام موردنیاز ازجمله پتو، لباس گرم، سوخت، لوازم‌التحریر، مواد غذایی و... جهت کمک به هم نوعان خود در آن‌سوی مرزها نمود که با استقبال بسیار زیاد مردم این کشورها و افزایش محبوبیت انقلاب اسلامی در نگاه ایشان مواجه شد.

انجام عملیات‌های فرهنگی

یکی دیگر از فعالیت‌های موسسه فرهنگی وارثین انجام عملیات‌های فرهنگی و با مشارکت فعالین بومی در کشورهای دیگر است. که از آن جمله می‌توان به طراحی و اجرای پروژه «سفر آسمانی» در موکب امام رضا(ع)، عمود 285 مسیر نجف تا کربلا، در اربعین حسینی سال 1394 اشاره کرد که با همکاری«موسسه تربیتی بنون» از ایران و «حشد الشعبی» عراق برگزار گردید. «سفر آسمانی» شبیه‌سازی میدانی عملیات جرف الصخر و مبارزه با داعش بود که برای نوجوانان سن 10 تا 14 سال طراحی و اجرا گردید. اقدامی که با استقبال بسیار زیاد و مشارکت چند هزار نوجوان شرکت‌کننده در پیاده‌روی اربعین حسینی مواجه شود.

در اربعین حسینی سال 1395 نیز حاصل همکاری این مجموعه با «موسسه فرهنگی کاظمیون» و «موسسه ابناء بدر عراق» نمایشگاه «خیمه خورشید» بود. این نمایشگاه در عمود 167 مسیر پیاده‌روی نجف تا کربلا در 32 غرفه در مساحتی بالغ بر 1200 مترمربع، به روایت صوتی و تصویری قیام عاشورا از مدینه تا کربلا پرداخت که به لطف خداوند متعال با استقبال و حضور زائران بسیار زیادی مواجه گردید.

بالا